Hopp til innhold
Maxpulse
Reise til Cortina Dobbiaco med Maxpulse, Skirenn i Cortina Dobbiaco med Maxpulse

Foto: Newspower.it - Cortina Dobbiaco

Skirenn · Cortina, Italia

Skirenn i Cortina Dobbiaco

Dette klassiske skirenn i Cortina Dobbiaco har en løype lørdag og en løype søndag.  Dersom du vil ha full pakke kan du delta på begge renn!

Varighet5dager
Vanskelighetsgrad3/5
Langrenn

Om reisen

Dette klassiske skirenn i Cortina Dobbiaco er på 42 kilometer og starter  på lørdag. Ønsker du å gå fristil kan du gå 35 kilometer på søndag. Begge renn starter fra den militære flyplassen i Toblach/Dobbiaco. Dersom du vil ha full pakke kan du delta på begge renn!

Starten går fra den militære flyplassen i Toblach/Dobbiaco til Cortina på et nedlagt jernbanespor og er kjent som en av verdens vakreste skitrasèer. Du passerer gjennom tunneler, via raviner og over hengebroer, hele tiden med flott utsikt mot Dolomittene der de er som aller vakrest.

Dersom du ikke skal gå skirenn på søndag ligger alpinbakken og venter på deg.

Bli med Maxpulse på skirenn i Cortina Dobbiaco.

Hotell Cristallino d'Ampezzo er et sjarmerende hotell som ligger i hjertet av Cortina, omgitt av Dolomittenes majestetiske fjell. Hotellet kombinerer tradisjonell alpin stil med moderne komfort, og tilbyr romslige rom, en innbydende restaurant og avslappende spa-fasiliteter. Perfekt for vinteraktiviteter, gir Cristallino d'Ampezzo enkel tilgang til ski- og naturopplevelser.

Av Henrik Oftedal (redigert)

Reisemålet Cortina  ligger i provinsen Belluno i Veneto i Nord-Italia. Vintersportsstedet ligger i Dolomittene på 1224 meter over havet og har hatt VM i Alpint, vinter OL mm. Cortina er også vertskap for neste vinter-OL i 2026.

De ansatte på hotell Christallino var glade for å møte oss igjen, Maxpulse har brukt det samme hotellet i alle år. Etter en god natts søvn og frokost reiste vi over til Toblach for å prøve skiene og se på området. Etter en drøy time gikk vi til lunsj på pizzeriaen Hans. Vanligvis har vi spist på hotel Santer, men denne dagen var kjøkkenet stengt. Mens deltagerne ble sittende, gikk jeg til rennkontoret og plukket opp startnummer og goodibags til hele gruppa.

Før middag på fredag hadde vi møte med gjennomgang av smøretips og andre praktiske ting. Resten av kvelden gikk med til middag, klargjøring for lørdagen og avslapning for deltakerne. Reiselederen fungerer også som smører, så det blir som regel en lang natt på meg.

Lørdag morgen reiste jeg over til Toblach 45 min før deltagerne for å sjekke forhold underveis og teste festesmøring. De andre kom  etter med vår egen buss som plukket dem  opp kl. 7.15. Turen i buss fra Cortina til Toblach tar rundt 45 min. Jeg bistår med skismøring på vår samlingsplass ved start og passer på at alle får et «førbilde» med fjellene i bakgrunnen.  Etter start reiste jeg opp til Toblacher See og satt opp Maxpulsebanneret, og var klar med reservestaver.  Jeg tok i mot deltakerene etter målgang og vi hygget oss i sola og  med matposen de fikk.

Etter en rask dusj på hotellet gikk vi over veien til den lokale pizzeriaen.  Resten av dagen gikk med til avslapping, shopping, mer mat og noen forberedelser til søndagen. Det var seks deltagere på søndagens skøyterenn. Resten av reisefølget koste seg på en kort skitur og noen skulle i alpinanlegget i World Cup løypene.

Skøyterennet som går på søndagen, følger stor sett den samme traséen som klassisk løypa, men den er 10 km kortere.  Løypene er smale så det er lurt å komme raskt ut i starten. Italienere er ikke så glad for å slippe noen forbi!

Etter endt renn og satt vi kursen mot hotellet og afterski. Det er et sterkt sosialt fokus på denne turen, for det går fint å ha det hyggelig selv om man skal gå noen skirenn. Det var slitne, men fornøyde deltagere som gikk på bussen tidlig mandag morgen.

18.00 Avreise Oslo Lufthavn, med Brussels Airlines
20.00 Ankomst Brussels
20.50 Avreise Brussels
22.25 Ankomst Venezia
23.00 Avreise Venezia
01.00 Ankomst og innsjekking hotell Cristalline

07.30-10:30 Frokostbuffet
12.00 Bussavgang til Dobbiaco for å teste løyper og hente startnummer
16.00 Retur til hotellet
17.00 Ankomst hotell Cristallino
18.30 Samling med reiseleder
19.30 Fellesmiddag på hotellet,

05.45 Frokostbuffet
06.45 ca. transport til rennstart i Dobbiaco
07.45 ca. ankomst startområdet
09.30 Start 42 km klassisk som ender i Cortina
16.30 After-ski på hotellet
19.15 Aperitif før middag
19.30 Felles middag

06.00 Frokost og dagen til fri disposisjon for de som ikke skal gå rennet
07.30 ca. transport til rennstart Dobbiaco
08.15 ca, ankomst
10.00 Rennstart 32 km fristil
16.30 After-ski på hotellet
19.15 Aperitif
19.30 Felles middag på hotellet

Frokost
08.00 Utsjekk og avreise fra hotellet
10.30 ca. ankomst Venezia for innsjekking
12.05 Avreise med Brussels Airlines med flybytte i Brussels
17.10 Ankomst Oslo Lufthavn, Gardermoen

42 kilometer i klassisk stil går lørdag, med start på den nedlagte flyplassen i Dobbiaco/Toblach. De første 10 kilometer er helt flate før du kommer inn på Toblach Nordic Arena (kjent sted i World Cup sammenheng). Derfra bærer det i slak motbakke opp til Toblacher See og videre opp gjennom dalen. Løypa følger stort sett den gamle jernbanen, med slake fine motbakker.  På vei gjennom dalen går du mellom høye fjell og passerer majestetiske Drei Zinnen som nok er det mest kjente landemerke i Dolomittene med sine 2 999 meter over havet. Etter ca. 30 kilometer er du oppe på løypas høyeste punkt på Passo Chimabanche. For kroppen er det på mange måter målgang, for derfra går det bare nedover.  På veien ned kjører du gjennom to tunneler og over noe luftige bruer. For mange er nok turen ned høydepunktet på rennet.

Dagsprogram

Dag 1

Avreisedag

18.00Avreise Oslo Lufthavn, med Brussels Airlines
20.00Ankomst Brussels
20.50Avreise Brussels
22.25Ankomst Venezia
23.00Avreise Venezia
01.00Ankomst og innsjekking hotell Cristalline
Dag 2

Dag 2 Testing av løyper og hente startnummer

Frokost · Middag
07.30–10.30Frokostbuffet
12.00Bussavgang til Dobbiaco for å teste løyper og hente startnummer
16.00Retur til hotellet
17.00Ankomst hotell Cristallino
18.30Samling med reiseleder
19.30Fellesmiddag på hotellet,
Dag 3

Dag 3 Renndag klassisk 42 km

Frokost · Middag
05.45Frokostbuffet
06.45ca. transport til rennstart i Dobbiaco
07.45ca. ankomst startområdet
09.30Start 42 km klassisk som ender i Cortina
16.30After-ski på hotellet
19.15Aperitif før middag
19.30Felles middag
Dag 4

Dag 4 Renndag fristil 35 km

Frokost · Middag
06.00Frokost og dagen til fri disposisjon for de som ikke skal gå rennet
07.30ca. transport til rennstart Dobbiaco
08.15ca, ankomst
10.00Rennstart 32 km fristil
16.30After-ski på hotellet
19.15Aperitif
19.30Felles middag på hotellet
Dag 5

Dag 5 Hjemreise

Frokost
—Frokost
08.00Utsjekk og avreise fra hotellet
10.30ca. ankomst Venezia for innsjekking
12.05Avreise med Brussels Airlines med flybytte i Brussels
17.10Ankomst Oslo Lufthavn, Gardermoen

Bilder

Klikk på et bilde for å bla gjennom alle.

Inkludert

  • Flybillett Oslo-Brussels/Venezia t/r med Brussels Airlines
  • 1 kolli innsjekket bagasje 23 kg
  • Skifrakt
  • Busstransport flyplass-hotell t/r
  • Busstransport til rennstart
  • Overnatting i "delt" dobbeltrom
  • Frokost og middag
  • Maxpulse reiseleder

Ikke inkludert

  • Startnummer 42 km klassisk: 1000,-
  • Startnummer 35 km fristil: 1000,-
  • Begge renn: 1 900,-
  • Enkeltromstillegg: 2 620,-
  • Sjekk at du har gyldig reise- og avbestillingsforsikring.

Andre reiser du kan like

Se alle skirenn →
  • Reise til Marcialonga
    Langrenn
    • Åpen for påmelding
    SkirennVal di Fiemme, Italia

    Reise til Marcialonga

    De idylliske landsbyene ligger som perler på en snor i de italienske Dolomittene. Bli med på en magisk reise til Marcialonga!

    Nivå4/5
    28. jan. – 01. feb. 2027
    Fra
    14 995 kr
    Les merBestill
  • Reise til Vasaloppet 2027
    Langrenn
    • Åpen for påmelding
    SkirennMora, Sverige

    Reise til Vasaloppet 2027

    Bli med på en spennende reise til Vasaloppet. Rennet blir fort fulltegnet, men Maxpulse har startnummer til rennet, og pakke med buss og innkvartering.

    Nivå5/5
    5.–8. mars 2027
    Fra
    9 730 kr
    Les merBestill
  • Reise til WC Skiskyting Anterselva
    Tilskuer
    • Åpner snart
    PublikumsturAntholz, Italia

    Reise til WC Skiskyting Anterselva

    Bli med Maxpulse på reise til WC Skiskyting Anterselva og opplev en herlig folkefest hvor våre norske skiskyttere spiller hovedrollen.

    Nivå1/5
    13.–18. jan. 2027Ikke åpnet for salg ennå